1000 TL üzerindeki siparişlerde sürpriz hediyeler

Online Alışveriş 0850 309 83 78
Bize Mail Gönderin iletisim@uniquedigital.org

Blog

Script Nedir? Nasıl Yazılır?

Script Nedir? Nasıl Yazılır?

Script Nedir? Nasıl Yazılır?

Türkçe karşılığı hazır metin olan Script, yazılım dilinde oluşturulmuş ve hazır kodlardan oluşan kod bloğunu ifade etmektedir. Bilindiği üzere kod yazmak ve oluşturmak oldukça uzun ve yorucu bir süreçtir. Yazılımcılar ise; kod oluşturmak istediklerinde uygulama bölümlerinin bazıları için scriptleri kullanırlar.

Scriptler yani kod blokları, hata yapmayı engellerken, otomatik tamamlama yaptıkları için işlerin daha hızlı bir şekilde halledilmesini de sağlarlar. Özellikle yazılım ve kod oluşturma konusunda, başlangıç seviyesinde olan kişiler için oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Basit uygulamalarda deneyimi az olan kişilere büyük katkısı olmaktadır. Peki, Script nedir, nasıl yazılır?


Script Nasıl Yazılır?

Script yazmak için birkaç adımı takip etmeniz yeterli olacaktır. Script oluşturmak için izlemeniz gereken adımları şu şekilde açıklayabiliriz:


Programlama Dili Seçimi

Script yazmak için ilk adım olarak, bir programlama dili tercih etmeniz gerekmektedir. Komut dosyası oluşturmak için sözdizimi veya bir programlama dili seçmeniz gereklidir.

Script oluşturmak için en çok kullanılan programlama dilleri arasında Ruby, Bash ve Python yer almaktadır. Size uygun olan bir programlama dili tercih edebilirsiniz.


Script Amacı Belirleme

Script yazmaya başlamadan önce, oluşturacağınız scriptin hangi amaca hizmet edeceğini belirlemeniz gerekmektedir. Özellikle komutları belirlemek ve komut dosyasına dahil edilmesi gereken talimatlar için bu gereklidir.


Komut Dosyası Planlama

Komut dosyası amacının belirlenmesi ile birlikte komut ve gerekli olan talimatların planlanması aşamasına geçilmelidir. Bu süreçte, görevleri daha küçük adımlara ayırmanız kolaylık sunacaktır. Adımlarda gerçekleştirmeniz gereken komutların ve işlevlerin belirlenmesi ile eksiksiz bir planlama gerçekleştirebilirsiniz


Script Yazma

Planlamayı yaptıktan sonra Script yazma işlemine geçiş yapabilirsiniz. Bu adım ise; komut dosyası yorumlayıcı tarafından yürütülmesi gereken komut yazma ve talimatları içermektedir. Seçtiğiniz programlama dili ve söz dizime göre Script yazma adımını tamamlayabilirsiniz.


Komut Dosyasını Kaydetme

Script yazma işlemini tamamladıktan sonra oluşturulan komut dosyasını, programlama diline uygun şekilde kaydetmeniz gerekmektedir. Kaydetme işlemi sırasında .sp.py ya da diğer dosya uzantılarına bağlı olan dosyaları tercih edebilirsiniz.


Komut Dosyasını Çalıştırabilir Yapma

Kaydettiğiniz komut dosyasının işletim sisteminize uygun şekilde çalıştırılabiliyor olması gerekmektedir. Bunun için Script dosyasını oluşturduktan sonra izinler doğru bir şekilde ayarlanmalıdır.

Kaydetme işleminden sonra komut dosyasının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Komut dosyasını çalıştırdığınızda amaçladığınız görevleri yerine getirip getirmediğini de kontrol edebilirsiniz.


Komut Dosyasını Hata Ayıklama

Komut dosyasının çalışabiliyor olmasını test ettikten sonra bazı hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları gidermek ve düzeltmek için komut doyası içerisinde hata ayıklama yapabilirsiniz. Script oluşturduktan sonra hata ayıklamak için bazı araçları kullanabilirsiniz.


Komut Dosyasını Çalıştırma

Hataları ayıkladıktan ve gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra, komut dosyasını doğru bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Oluşturduğunuz scripti çalıştırmak için Script yorumlayıcı veya komut satırı arabirimi kullanabilirsiniz.


Script Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Script kullanmak, kod oluşturma sürecinde yazılımcılara pek çok kolaylık sunmaktadır. Gerek hızlı işlem, gerekse kullanım kolaylığı gibi ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Script kullanmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

●      Açık kaynaklı olan scriptler, komut dosyalarının düzenlenmesine ve görüntülenmesine izin vermektedir.

●      Script kullanmak oldukça kolaydır. Açık kaynak kodlu olduğu için, yazılım işine yeni başlayanlar açısından avantajlıdır.

●      Farklı işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilme özgürlüğüne sahiptir.

●      Geliştirilmek istenen programlar scriptler sayesinde daha hızlı bir şekilde oluşturulabilir. Hazır kod blokları olduğu için, kod oluşturma sürecinde zamandan tasarruf yapmanızı sağlar.


Script Kullanım Alanları Nelerdir?

Çevrimiçi alanlarda daha sık kullanılan scriptler, yazılım, oyun ve web alanlarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Script kod blokları çevrimiçi uygulama alanlarında istenilen işin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilmesini sağlar.

Komut dosyaları ve scriptler tekrar edilen görevlerin otomatikleştirilmesi için de kullanılmaktadır. Dosyaların yedeklemesi ya da yazılım kurulumunun otomatikleştirilmesi için Script kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir. Dinamik web sitelerinin oluşturulması ve web uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılabilir.

Veri analizi, finansal modelleme veya istenilen simülasyonların gerçekleştirilmesinde tercih edilir. Sunucuların yapılandırılmasını sağladığı için işlemlerin otomatik bir şekilde gerçekleştirilmesine izin verir. Bu sayede kullanıcılar işlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

İhtiyaçlara uyacak ve belirlenen görevleri gerçekleştirebilecek şekilde özelleştirilebilmektedir. 

Diğer Yazılarımız

image

Script Nedir? Nasıl Yazılır?

Türkçe karşılığı hazır metin olan Script, yazılım dilinde oluşturulmuş ve h..

Instagram Bizi Instagram’dan Takip Edin